Chodenie v lístiO ktorú časť vášho tela sa staráte najviac? Niekto odpovie tvár, zuby, ruky, no len zriedkavo sa v odpovedí objavia chodidlá. Práve chodidlá sú jednou z najvyužívanejších častí tela a málokedy im doprajeme takú starostlivosť, akú si zaslúžia a akú aj potrebujú. V dnešnom článku vám predstavíme, aké problémy, prípadne choroby vás môžu v súvislosti s nohami postretnúť. Naozaj nejde o žiadne banálne diagnózy, ktoré nestoja za zmienku, ale ktoré naznačujú vážny a neraz aj bolestivý problém. My sa vám aspoň čiastočne pokúsime predstaviť tie ochorenia, ktoré výhradne súvisia s dolnými končatinami.

  1. Problémy s cirkuláciou krvi v nohách

Hlavné choroby dolných končatín sú zapríčinené nedostatočnou cirkuláciou krvného obehu. Ako sa taký obeh môže vôbec narušiť? Veľmi jednoducho. Keď telu nedoprajeme, čo potrebuje, a síce dobre vyvážená a pestrá strava a dostatok pohybu. Práve to sú dôvody, pre ktoré sa obeh krvi v končatinách sťažuje, nakoľko musí pôsobiť proti gravitačnej sile. Na svedomí ho má dlhodobé státie, dlhodobé sedenie, prekrižovanie nôh, mastná strava, slané, sladké či vyprážané jedlá, biele pečivo atď. Problémy, ktoré môžu vaše nohy z týchto dôvodov postihnúť, sú kŕčové žily a celulitída.

Celulitída je väčšinou len estetický problém, ale vzniká práve kvôli nedostatočnému prekrveniu vlásočníc. Podstatným je pridať do svojho života viac pohybu a pestrej stravy, čo váš obeh zdravo naštartuje. Na nohy resp. stehná je možné si zakúpiť krémy, gély, masti či spreje, ktoré vašu snahu vedia umocniť a problému vás rýchlejšie zbaviť.

Horším problémom, ktorý pri neliečení môže skončiť operáciou, v najhoršom prípade až amputáciou končatiny, predstavujú varixy, známe ako kŕčové žily. Prejavujú sa zvýraznením žiliek, ktoré začínajú mať tvar metličiek a červenú farbu. Pri zhoršení dochádza k ich zväčšeniu až nad povrch kože. Ohrozené sú celé nohy, od členkov až po vrch stehien. S touto chorobou sa spája napr. aj pocit ťažkých nôh, tlak v nich, mravenčenie, nočné kŕče atď. Na trhu máte k dispozícii celé rady prípravkov, ktoré by mali na kŕčové žily na nohách zaberať. Podľa toho, akú formu prípravkov uprednostňujete, si môžete zvoliť lieky vo forme tabletiek alebo konkrétny krém, gél, masť, sprej, zábal, obklad atď. Je vždy lepšie investovať pár eur už v začiatkoch ako potom celý život prežiť v bolestiach, prípadne sa naháňať za lekármi kvôli chirurgickým zákrokom.

  1. Pohybové opotrebovanie

Možno si myslíte, že problémy nohy v dôsledku pohybového opotrebovania nastávajú len u tých, ktorí to s pohybom preháňajú. Nie je to ale vždy tak a faktorov je niekoľko. Môže to byť vrodená chyba, pribúdajúci vek, kedy sa kĺby prirodzene opotrebúvajú, ale napr. aj nejaká anomália vo vašom tele. Bolesť kĺbov v nohách a kolenách nanešťastie nepatrí k zriedkavým problémom ľudí, ale so zvyšujúcim sa vekom postretne skoro každého. Preto je možno vhodné brať nejaké vitamíny už ako prevenciu ešte predtým ako sa choroba objaví, mať pestrú stravu, aplikovať špeciálny gél či krém. Na druhej strane ani príliš málo pohybu nie je pre kĺby prospešné a najlepším je zvoliť si zlatú strednú cestu, kde skombinujete aktivitu s dostatočným relaxom.

  1. Choroby nôh v dôsledku nosenia nesprávnej obuvi

Prechádzka pri rybníkuNa nohy vplýva aj taký faktor, akým je obuv. Zdá sa vám to ako nezmysel? No je to tak. Pri nevhodne vybratých topánkach vám hrozia také choroby ako pleseň na nohách či hallux valgus. Ideálne je zaobstarať si takú obuv, ktorá je vyrobená z prírodných materiálov, umožňuje vášmu chodidlu dýchať, nikde vás netlačí, rešpektuje tvar a anatómiu vášho chodidla a opätok nepresahuje 3-4 cm. Ako sa tieto jednotlivé choroby resp. zdravotné problémy prejavujú?

Haluxy alebo vybočený palec, ktorý trápi hlavne ženskú populáciu, kvôli často nosenej neforemnej vysokej alebo príliš plochej obuvi. Takáto obuv vytvára silný tlak na najväčší prst chodidla a na kosť pod ním, čím dochádza k ich postupnému vybočeniu. Zo začiatku to nemusí byť problematické a bolestivé, no ako sa bude problém zväčšovať, pridá sa aj bolesť a nemožnosť nájsť vhodnú obuv. Preto je dôležité si kupovať správne topánky, prípadne vykonávať s problematickou oblasťou niekoľko cvikov. Na hallux valgus na nohách výrazne pomáha aj aplikácia korektora, či už počas noci alebo dňa, ktoré ho postupne narovnávajú.

Druhým pomerne vážnym druhom problémov na nohách je aj pleseň. Nemusí vzniknúť len kvôli nesprávnej hygiene, ale ak ju už máte, je o to dôležitejšie dodržiavať všetky hygienické zásady. Vzniká hlavne na teplých a vlhkých miestach a takéto prostredie dokáže nevhodná obuv chodidlám dokonale zabezpečiť. Preto nenoste vždy ten istý pár topánok, ale obmieňajte ich, chodidlá a obuv si pravidelne dezinfikujte. Uteráky a ponožky infikovaného člena rodiny neperte spolu s vecami neinfikovaných členov, prípadne ich predtým prevarte. Nakoľko ide o prenosné ochorenie, tento krok je veľmi dôležitý. Takisto sa vyhýbajte utieraniu sa ručníkom na verejných miestach, pri bazénoch choďte vo vlastnej obuvi a skôr ako teplý bazén a saunu si zvoľte chladnejší bazén. Pokiaľ ste na sebe spozorovali svrbenie, šupinatenie medzi tretím, štvrtým a piatym prstom na nohe, prípadne pálenie, pravdepodobne máte pleseň. Nemusíte však zúfať, pretože si buď v lekárni alebo aj cez internet môžete zakúpiť nejeden krém, gél či krém, ktoré vaše príznaky zmiernia a problémy postupne vyliečia. Určite toto ochorenie nepodceňujte, pretože sa môže rozšíriť aj na nechty prípadne na iné časti tela.

Záver

Nech vás už trápia akékoľvek problémy či choroby nôh, pokiaľ ich odhalíte v počiatočnom štádiu všetky majú svoje riešenie. Väčšinu z nich môžete vyliečiť pomocou krémov, gélov, sprejov, mastí, zábalov, kúpeľov atď. Rozhodne však žiadne príznaky nepodceňujte, nakoľko zhoršenie diagnózy neprospejú vám a ani vášmu zdravotnému a vizuálnemu stavu.

Choroby a problémy nôh nemusia mať súvis s nedostatočnou hygienou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *