Človek nie vždy dbá na to, aby svojim štýlom neovplyvňoval aj svoj zdravotný stav. A práve vybočený palec alebo hallux valgus je problémom týkajúci sa hlavne nevhodného obúvania. Mnohokrát jeho vznik môže mať na vine aj dedičnosť, čo sa už ovplyvňuje veľmi ťažko. No stále existujú metódy, ktoré pomôžu pacientom nielen stlmiť bolesť, ale postupne dostať problematický prst do pôvodného stavu. Ľudia s hallux valgus si obľúbili hlavne korektory, ortézy a bandáže, ktoré si zakúpia len raz cez internet a vydržia im dlhú dobu. A skutočne aj pre ich problém znamenajú riešenie. V rámci článku vám o vašich možnostiach liečby, ale aj o iných faktoch týkajúcich sa tohto problému, povieme viac.
Príznaky haluxov
Symptómy tohto nepríjemného problému sa líšia od toho, v akom štádiu sa nachádzate. Spoločným znakom každého a jedného prípadu je, že dochádza k postupnému vybočovaniu palca k iným prstom danej nohy, pričom kostička pod ním smeruje do opačnej strany. V ťažkom štádiu tejto diagnózy môže dôjsť až k prekrytiu prstov problematickým palcom.
Hallux valgus spočiatku nemusí byť bolestivý, ani nijak inak citeľný. No ako sa bude táto chodidlová deformácia vyvíjať, môže sa pridať bolesť na boku chodidla, začervenanie, opuch. Po vyzutí nevhodnej obuvi však zvykne bolesť a iné príznaky zmiznúť. V najhoršom štádiu je hallux valgus bolestivý aj potom, čo si nohu z obuvi vyzujete a je citlivý na každý, aj jemný dotyk.
Hlavný dôvod vzniku – nevhodná obuv
Pokiaľ si odmyslíte genetický predpoklad, ktorý ste zdedili buď z matkinej alebo otcovej strany, veľkú rolu vo vzniku tohto problému odohráva práve nevhodná obuv. Práve tento fakt hovorí za všetko. Hallux valgus trápi hlavne ženy, konkrétne každú druhú, no nevyhýbajú sa mu ani muži. Tí sú na tom štatisticky lepšie a vybočený palec má približne každý tretí muž. Aká obuv je teda pre vaše chodidlo nevhodná?
Nevhodná je každá neanatomická obuv, ktorá narúša prirodzenú klenbu a stavbu vášho chodidla. Medzi ňu sa zaraďujú topánky na vysokom opätku, ale napr. aj príliš ploché topánky, ktoré nielenže môžu spôsobovať pri chôdzi bolesť, ale nerešpektujú anatomickú stránku nohy. Hallux valgus vzniká v dôsledku pôsobenia vysokého tlaku na palec chodidla, hlavne u vysokých topánok. K jeho vybočeniu samozrejme nedôjde naraz, ale postupne. Preto je nevyhnutné si stav nôh a ich citlivosť kontrolovať.
Ešte lepšie by bolo, aby ste vysoké opätky prípadne baleríny nosili skutočne len sporadicky, nakoľko je to najlepšia prevencia proti vzniku takého nepríjemného problému, akým je určite aj hallux valgus. Ideálna podrážka resp. opätok obuvi predstavuje 3-4 cm.
Liečba hallux valgus
Možnosti liečby tohto ochorenia máte pomerne dosť. Tie diskutabilné a možno nie až tak účinné odporúčajú využívať špeciálny krém, gél, masť, zábal, no pravdepodobne sa veľké zázraky, ak vôbec nejaké, prostredníctvom nich neudejú. Bezpečnejšou a určite aj účinnejšou cestou v liečbe haluxov je kombinácia cvikov, správnej obuvi a ortopedických pomôcok. Cviky na vybočený palec sú veľmi jednoduché a nepotrebujete na nich žiadneho odborníka či iného pomocníka. Konkrétne cviky nájdete aj na stránke, ktorú vám odporúčame vo vyznačenom slovnom spojení. Pre ilustráciu aspoň jedného cviku vám ho popíšeme. Zoberiete si uterák, obtočíte ho okolo problematického vybočeného palca a zatiaľ čo ručník rukami ťaháte k sebe, palec sa snaží ísť proti tejto sile. Tým ho naťahujete a pomaly ho môžete dostať do správnej polohy.
Okrem cvikov je na vyliečenie hallux valgus zvoliť správnu obuv, ktorá vás nebude nikde tlačiť, ktorá má pre vašu nohu dostatok priestoru a ktorá rešpektuje 3-4 cm opätok. Do obuvi si môžete pokojne zakúpiť aj špeciálne bandáže, ortopedické vložky alebo korektory, ktoré podporujú tvar vášho chodidla. Korektor na haluxy si však môžete zakúpiť aj v inej, pevnejšej forme, ktorý sa aplikuje cez noc, prípadne si ju môžete na vybočený palec nasadiť po príchode z roboty, keď oddychujete.
Pokiaľ žiaden z uvedených krokov nezaberá, stav hallux valgus sa zhoršuje, prípadne ste ho začali riešiť neskôr, iné riešenie ako operácia pravdepodobne nebude účinné. Zákrok sa vykonáva aj na Slovensku, no nemožno povedať, žeby bol úplne bez rizika. Na jednej strane si vyžaduje relatívne dlhú dobu zotavovania a na strane druhej, kvôli odstráneniu časti kostičky hrozí trvalé znehybnenie kĺbu.
Možnosť prevencie?
Prevencia je určite najlepšou cestou toho, ako sa vyhnúť každému zdravotnému problému, a teda aj haluxom. Čiastočne sme vám jednotlivé kroky ponúkli v prechádzajúcej časti článku – v liečbe. Základom je nosiť správnu obuv : správnu veľkosť, s dostatočným priestorom pre nohu, ktorá nie je ani príliš vysoká, ani príliš nízka. Okrem toho si môžete na trhu zakúpiť špeciálne korektory, ktoré sú najúčinnejšie hlavne v začiatočnom štádiu. Pokiaľ máte zamestnanie, kde nosíte pravidelne vysoké podpätky, je to vhodný spôsob, ako vašim nohám po príchode domov uľaviť. Rovnako je vhodný aj teplý chodidlový kúpeľ. Rovnako si zaobstarajte ponožky, ktoré vašu nohu nestláčajú.
Ak teda máte pocit, že sa vám hallux valgus začal rozvíjať či už v dôsledku dedičnosti alebo kvôli noseniu nevhodnej obuvi, podstúpte čím skôr také kroky, ktoré zabránia pokroku diagnózy. V článku sme vám uviedli hneď niekoľko možností, ktoré vám pri tom budú nápomocné.