Už aj vy ste si pri dlhšom státí alebo dlhšom sedení všimli, že vám oťažievajú nohy? Tento varovný signál by ste nemali podceňovať. Napriek tomu, že možno ešte nemáte vizuálne príznaky kŕčových žíl, pocit ťažkých nôh predpovedá skoré objavenie sa aj iných príznakov. Súčasný životný resp. pracovný štýl neumožňuje zamestnancom dostatočný pohyb. Buď je k dispozícii sedavé zamestnanie alebo také, kde stojíte napr. pri pásovej výrobe. „Najlepšie“ z toho možno vyjdú čašníci, ktorí musia pobehovať hore-dole, čím srdce a žilový systém dostatočne zamestnajú. Kŕčové žily teda vznikajú kvôli nedostatočnému prekrveniu dolných končatín. Ako sa to prejavuje, aké sú možnosti liečby a čo na nich zaberá? Na všetko vám postupne odpovieme.
Príznaky kŕčových žíl
Prejavy tohto ochorenia sa rôznia podľa toho, o aké štádium diagnózy ide. Počiatočné štádium si ale môžete všimnúť tak, že sa vám na nohách začnú tvoriť červené žilkové vejáriky. Na dotyk tieto varixy nebolia, no už v tomto štádiu môžete pri dlhšom sedení alebo státí pociťovať ťažké nohy. Zriedkavo môže dôjsť aj k opuchom, tie sú však charakteristické pre ďalšie štádium. Tieto žilky nevyčnievajú nad kožu, no sú znamením, že by ste mali začať s liečbou.
V druhom štádiu sa priemer týchto žiliek zväčšuje do 3mm a farebne idú skôr dofialova alebo domodra. Tretie štádium je to najvážnejšie, kedy kŕčové žily napuchnú tak, že vystupujú nad povrch kože. V tomto štádiu sú časté opuchy, nočné kŕče, bolesti, mravčenie atď.
Koho najviac postihujú?
Štatistiky uvádzajú, že ženy sú týmto ochorením postihnuté viac ako muži. Môže za to hlavne statickejšia robota, módna obuv, nadváha, tehotenstvo a nedostatok pohybu. Okrem toho však môže vznik kŕčových žíl ovplyvniť aj nevhodná strava. Povedzme si o týchto faktoroch niečo viac.
O statickej robote sme si už čo to v úvode povedali. Práve ženy majú na starosti skôr administratívne práce, pri ktorých je nutné dlhodobo sedieť. Prípadne pracujú vo výrobe. Chlapi si zas môžu zvoliť akčnejší typ práce napr. murár, stolár, klampiar, lesník atď.
Kŕčové žily v nohách trápia hlavne ženy kvôli nevhodne zvolenej obuvi. Medzi ňu zaraďujeme topánky na vysokom opätku, ale napríklad aj príliš nízku a plochú obuv, ktorá zabraňuje prirodzenej cirkulácii krvi v dolných končatinách. Preto, ale aj pre mnoho iných zdravotných dôvodov je dôležité nosiť takú obuv, ktorá rešpektuje tvar chodidla a má maximálne 3-4 cm podpätok.
Nadváha, tehotenstvo a nedostatok pohybu zas vyvíjajú vyšší tlak na dolné končatiny, čím sa stáva prúdenie krvi do srdca problematickým a to spôsobí vznik kŕčových žíl. Po pôrode ale zvykne tento problém zmiznúť. Ak vám ho diagnostikovali kvôli vyššej váhe, pomôže vám viac pohybu a úbytok váhy.
Kŕčové žily alebo varixy sú ale aj následkom zlého stravovania. Nezdravá a nevyvážená strava dokáže postupne upchávať cievy, čo sťažuje krvný obeh. Fajčenie a pitie alkoholu by ste mali odstrániť zo svojich návykov úplne. Minimalizujte konzumáciu mastných, slaných, sladkých, údených či vyprážaných jedál, ale aj bieleho pečiva. Vaše telo sa vám za čo odvďačí.
Chcete vedieť čo je účinné pri liečbe?
Existuje niekoľko spôsobov, ako túto nepríjemný diagnózu zmierniť alebo úplne odstrániť. Počítajte však s tým, že čím horšie štádium máte, tým ťažšie sa ich bude zbaviť. Čo je dobré na kŕčové žily zistite aj na webe. Začiatočné prípadne mierne štádium kŕčových žíl môžete pokojne liečiť buď domácimi receptami, ale účinnejšie budú špeciálne prípravky, napr. krém, gél, masť určené na tento účel. Zakúpite ich v lekárni, cez internet alebo vo väčších supermarketoch. Mnohokrát vám uľavia od nepríjemných symptómov, od pocitu ťažkých nôh a ešte sa aj snažia vyriešiť podstatu ochorenia. K tomu sa však musíte pridať aj vy, a to pridaním pohybu a obmieňaním dlhodobej statickej polohy.
Kŕčovým žilám vôbec neprospieva, ak si pri sede prekrížite nohy. Spomaľujete tak krvný obeh, čo má za následok napr. zmeravenie končatiny alebo pocit zvláštneho tlaku v nej. Ak ich už máte, vyhýbajte sa horúcim kúpeľom a saunám, ktoré len cievy ešte viac rozšíria. Do vášho jedálnička pridajte viac vitamínov pomocou ovocia alebo zeleniny, viac vlákniny, biele pečivo nahraďte celozrnným. Na kŕčové žily pozitívne vplýva konzumácia orechov, strukovín, jabĺk, ryže, cesnaku, listovej zeleniny atď.
Iné možnosti liečby
Ak už na kŕčové žily používate nejaký krém, masť či gél alebo špeciálne lieky od lekára, vyskúšať môžete aj iné spôsoby liečby, napr. tie prírodné. Ľudia si pochvaľujú striedavý chodidlový kúpeľ v zimnej a teplej vode, masáže problematických oblastí na sucho alebo pomocou horčicového alebo jablčného octu atď. Prospešné sa javia byť aj čaje s obsahom pagaštanu konského, či zábaly z kostihoja.
Pokiaľ už základná liečba ani tá prírodná domáca na kŕčové žily nezaberá, potrebné bude navštíviť lekára, ktorý určí ďalší postup. V prípade najhoršieho štádia, kedy sú tieto cievky vystúpené, môže navrhnúť ich operačné odstránenie. Operácia sa u nás vykonáva pomerne často a na výber máte viacero možností. Odstránenie kŕčových žíl môže prebiehať buď v úplnej alebo čiastočnej anestézii, pričom si už pod tým nemusíte predstavovať „krvák“, pri ktorom vám ich chirurgovia z nôh doslova trhajú. Dnešné možnosti operácia už ponúkajú aj laserové odstránenie, prípadne sklerotizáciu, ktorá problematické miesto zničí zvnútra. Viac o vašich možnostiach vám povie váš doktor. Prípadne sa pozrite na tieto cviky.
Riziká neliečenia diagnózy
Neliečenie kŕčových žíl na nohách môže mať doslova fatálne následky. Ich postupný rast zvyšuje riziko vzniku zápalu, lymfedém, vredov predkolenia, hemoroidov, k amputácii, ba až ku kolapsu srdca. Preto je skutočne nutné podchytiť túto diagnózu v jej začiatkoch. Nie je to až také náročné, stačí trošku pozmeniť životný štýl a zakúpiť si špeciálny krém, gél alebo masť na kŕčové žily, ktoré vám uľavia od možno bolestivých príznakov.