Nazývaná aj ako choroba špinavých chodidiel, vzniká mykóza nôh aj bez toho, aby sa spájala s ľuďmi, ktorí nedbajú na správnu hygienu. Mnoho z nás o tom vie svoje, ale určite sa s takouto chúlostivou informáciou na verejnosti a medzi známymi nechválime. Či už túto infekciu máte alebo nie, pri dodržaní niekoľkých zásad sa jej môžete rýchlo zbaviť. Pochopiteľne, závisí to aj od jej štádiá. Aké sú jej príznaky? Kto je na pleseň na nohách náchylný najviac? Je jej liečba náročná? Ako sa proti nej chrániť? To sú otázky, na ktoré sa v rámci nášho článku dozviete odpovede.
Aké sú príznaky plesne na nohách a ako vyzerá?
Nejde o nič príjemné. Zo začiatku sa vám drobné šupinatenie môže javiť nevinne. Ak sa ale k nemu pridá aj svrbenie medzi prstami (najčastejšie medzi tretím, štvrtým a piatym), pálenie alebo biele fľaky, vaše obavy sa začínajú potvrdzovať. Často dochádza aj k začervenaniu postihnutej oblasti. Infekcia plesne sa môže zhoršiť až do takého štádia, kedy koža popraská, prípadne namokvá, čo bude zaručene pri chôdzi bolestivé. Pokiaľ ju nezačnete riešiť a liečiť už v začiatkoch, môže sa rozšíriť aj ďalej. Z nôh sa mykóza ľahko dostane aj na nechty a práve táto oblasť je na liečbu skutočne náročná.
Pokiaľ sa vám pleseň objavila už aj na nechtoch, prejavuje sa to zmenou ich farby. Môže byť dobiela, dosiva, ale aj dožlta. Čím sa infekcia rozširuje, tým sú príznaky horšie. Necht môže zhrubnúť, zmeniť svoj tvar, no môže dôjsť k jeho odlupovaniu od lôžka. Ak sa s infikovanými nechtami nedá nič robiť, je nutné ich chirurgické odstránenie.
Kto je na ňu náchylný najviac?
Kategórií je skutočne veľmi veľa a nedá sa povedať, žeby bol niekto pred ňou 100% chránený, nakoľko ide o prenosnú infekciu. Štatistiky však uvádzajú, že pleseň na nohách trápi hlavne mužov. Žeby mali horšiu hygienu než ženy? Ako sme už uviedli vyššie, nie vždy táto diagnóza súvisí s tým, ako často sa umývate. Väčšinou to závisí od stavu vášho imunitného systému a od povolania. Ak je vaša imunita silná, pravdepodobne vás dokáže voči tejto infekcii ochrániť. Ak ale nie je, riziko, že sa na vás nalepí, je oveľa vyššie. Práve kvôli oslabenému imunitnému systému sú na pleseň na nohách najviac náchylní dôchodcovia, cukrovkári či športovci, pre ktorých je dobré známa atletická noha. Povolanie zvyšuje riziko jej vzniku u tých, ktorí musia mať na sebe dlhodobo pevnú obuv (baníci, vojaci, lesníci…).
Ako sa mykóza na nohách rozvíja a kde číha?
Ideálnym miestom pre jej rozvoj a vývin je teplé a vlhké prostredie, čo je zároveň vysvetlením toho, prečo sa vyvíja u športovcov a ľudí s namáhavou robotou, na ktorej činnosť je potrebná pevná obuv. Číhať na vás ale môže všade, nielen vo vašej dlho obutej obuvi. Takou liahňou plesňových infekcií a teda aj plesne na nohách bývajú verejné kúpaliská, sauny, verejné záchody s ručníkmi atď. Stačí, že infikovaný človek prejde okolo bazéna a vy si kúsok jeho odumretej kože odnesiete na vašom chodidle.
Problematické môžu byť aj teplé verejné bazény, preto ak máte možnosť, využite ich chladnejšiu variantu. Z tohto hľadiska sú nebezpečné aj ručníky infikovaných osôb, ktoré v nich zanechávajú časť svojej kože (aj keď len mikroskopickú). Nebezpečenstvo plesne na nohách vám nehrozí len pri kontakte s cudzími ľuďmi, ale aj pri kontakte s osobnými vecami infikovaného člena rodiny. Preto je dôležité preňho vymedziť vlastne uteráky a jeho ponožky buď predtým vyvariť alebo prať oddelene.
Liečba plesne na nohách alebo ako sa jej zbaviť?
Na výber máte viacero možností. Zakúpiť si môžete rôzne prípravky, alebo pomoc vyhľadať u doktora, ktorý vám poradí. Inou cestou liečenia plesne na nohách je domáca liečba, ktorá má stále viac a viac prívržencov, nakoľko veria v silu prírody a jej nemodifikované recepty. Medzi nimi sa nachádza napr. soľný alebo octový chodidlový kúpeľ, obklad z rumančeka, zábal z cesnaku atď. Na trhu je však aj množstvo prípravkov, ktoré sú vyrobené na prírodnej báze, čiže si doma nemusíte nič vytvárať ani hľadať žiaden špeciálny recept. Jednoducho si zakúpite produkt, ktorý vašu pleseň na nohách a nechtoch zničí a v lepšom prípade vám zabezpečí aj prevenciu pred jej opätovným vznikom.
Pokiaľ chcete zaručené výsledky a veríte skôr modernej medicíne, v lekárňach a v obchodoch máte na výber z množstva prípravkov. Či si vyberiete krém, gél, tabletky, masť, sprej, prášok, zábal či soľ proti plesni na nohy, účinky by sa mali skôr či neskôr dostaviť. Ak ale vašu diagnózu nechcete nechávať na náhodu, obráťte sa na pomoc kožného lekára, ktorý vám predpíše konkrétnu liečbu a možno aj silnejšie lieky.
Ďalšie všeobecné rady nájdete na zahraničných stránkach.
Prevencia je najlepšou cestou
Ak ste už pleseň na nohách mali a úspešne ste ju prekonali, ale nechcete, aby sa vrátila, prípadne ste ju ešte nemali, ale ani po nej netúžite, je dobré rešpektovať niektoré kroky prevencie. Obuv a ponožky si pravidelne vymieňajte, z času na čas aj dezinfikujte. Rovnako sa to týka aj vašich chodidiel. Pri dlhodobej práci v obuvi si nájdite čas, aby ste si nohy a obuv prevetrali, nakoľko sa rýchlo spotia, vytvoria teplo a tým dajú priestor vzniku plesne. Ak tieto vetracie možnosti nemáte, každodenná dezinfekcia je samozrejmosťou. Lepšou alternatívou je mať nachystaných viacero párov topánok, aby ste ich mohli obmieňať.
Ženy by mali úplne vylúčiť nosenie silónkových pančúch kvôli ich zlej priedušnosti. V každom prípade by mala byť aj obuv, aj ponožky vyrobené z prírodných materiálov. Napr. koža, bavlna, bambus atď., nakoľko umelé látky zabraňujú koži na nohách dýchať, zaparujú ju a tak dávajú priestor na vznik plesne.
Na verejných bazénoch alebo v saunách sa pohybujte výhradne vo vlastnej obuvi. Zamedzte kontaktu s ručníkmi, ktoré nie sú vaše a neviete, kto sa do nich mohol poutierať. Chodidlá si po umytí vytrite vždy dosucha a ak je to nutné, použite fén.